Ako vybrať digitálne piáno?

Radi by ste si zaobstarali piano, ale nechcete hraním rušiť susedov? Alebo preferujete užitočné funkcie ako nahrávanie a metronóm? Nech ste sa pre kúpu digitálneho piana rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, poradíme vám, ako vybrať digitálne piano, ktoré vám hneď padne do noty.

Radi by ste si zaobstarali piano, ale nechcete hraním rušiť susedov? Alebo preferujete užitočné funkcie ako nahrávanie a metronóm? Nech ste sa pre kúpu digitálneho piana rozhodli z akéhokoľvek dôvodu, poradíme vám, ako vybrať digitálne piano, ktoré vám hneď padne do noty.

Doba čítania 9 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať digitálne piano podľa počtu klávesov

Pod pojmom klaviatúra je myslená sústava klávesov. V tejto súvislosti pozorujeme jej povrch, dynamiku aj počet klávesov+.

Na trhu nájdete klávesy matné, ktoré ale nemusia vyhovovať všetkým – pokiaľ máte suchú pokožku, môžete vnímať dotyk týchto klávesov ako nepríjemný. Lesklé klávesy zase vyvolávajú pocit kĺzania prstov, čo môže byť pri dlhšej hre nepríjemné. Ďalším variantom sú klávesy z materiálu, ktorý svojimi vlastnosťami pripomína slonovinu – sú porézne a pri hraní trochu sajú pot, takže sa vám na ne bude hrať lepšie. Tento typ klávesov je však najdrahší. Digitálne piano by malo ponúkať rôzne stupne sily úderu na dosiahnutie požadovanej dynamiky (hlasitosti). Vy tak podľa sily stlačenia danej klávesy môžete ovplyvniť hlasitosť tónu. V súvislosti s dynamikou bývajú piana vybavené množstvom zaujímavých funkcií, ako napríklad možnosť tlmeného dozvuku po zdvihnutí prsta z klávesy. Táto funkcia opäť výsledný zvuk veľmi podobný klavíru.

61 kláves

Digitálne piana so 61 klávesami sa vďaka malým rozmerom veľmi ľahko prepravujú a sú určené hlavne pre začiatočníkov. Svoje využitie nájdu v situáciách, keď si vystačíte so základným rozpätím tónov. Pre tých z vás, ktorí sa chcete neustále posúvať ďalej, by táto voľba však mohla byť po čase limitujúca.

  • Kompaktné a ľahké

  • Nízka cena

  • Obmedzený rozsah - nevhodné pre klavírové skladby

Digitálne pianá 61 kláves

73 a 76 kláves

Ani digitálne piana so 73 klávesami (a digitálne piana so 76 klávesami) klasické piano síce nenahradí, avšak vďaka väčšiemu rozsahu sa oveľa viac hodí pre aktívne zmysluplné hranie. Využijú ich predovšetkým pokročilí pianisti. Väčší rozsah vám už umožní hrať viac skladieb a zároveň vám rozmery piana obvykle neurobia škrt cez rozpočet, ak sa ho chystáte prevážať.

  • Väčší rozsah oproti 61 klávesám

  • Obmedzený rozsah - náročnejšie skladby na nich nezahráte

  • Náročnejšie na prepravu

Digitálne pianá 73 kláves

Digitálne pianá 76 kláves

88 kláves

Úplného rozsahu klasického piana dosahuje až digitálne piano s 88 klávesami, ktoré má 7,5 oktávy. Jeho potenciál dokážu na 100 % využiť už len skutoční profesionáli.

  • Veľký rozsah - vhodné pre klavírové skladby

  • Kvalita spracovania

  • Náročné na prepravu

  • Vysoká cena

Na čo sa zamerať pri výbere digitálneho piana

Zvukový procesor

O to, ako kvalitný zvuk digitálne piano vyvinie, sa stará zvukový procesor. Každý procesor v sebe nesie nahrané zvuky skutočného klavíra. U lacnejších nástrojov nebýva nahraná celá klaviatúra, ale väčšinou len vybrané tóny, pričom zvyšok je doplnený postprodukciou. Kvalitnejšie digitálne pianá v sebe majú nahrané kompletné klaviatúry drahých koncertných modelov.

Zvukový procesor v mnohých prípadoch poslúži ako nástroj na skladbu vašich vlastných piesní, ktoré vie nielen zaznamenať, ale mnohokrát aj analyzovať a prípadne doplniť sprievodom. Tiež sa s ním môžete učiť hrať, pretože riadiaca jednotka dokáže zobraziť notový záznam skladby, následne počká na stlačenie správneho tónu alebo odpočíta presný rytmus.

Polyfónia

Pod pojmom polyfónia rozumieme, koľko zvukov je piano schopné zahrať naraz. To má veľký vplyv práve na celkovú kvalitu zvuku.

Čím viacerými hlasmi piano disponuje, tým celistvejšie melódie budete schopní zahrať. Na trhu nájdete nástroje s iba 48 hlasmi, ale pre pravidelné hranie sa skôr odporúčajú digitálne pianá so 64 hlasmi a viac.

Existujú aj oveľa väčšie polyfónie, ktoré ocenia skôr profesionálni hráči, ako napr. digitálne piana s 256 hlasmi. S takými kúskami už zahráte zložité skladby bez useknutých tónov a s plným dozvukom.

Pripojenie

Jednou z najväčších predností digitálneho piana je, že môžete hranú hudbu počúvať cez slúchadlá a tým nebudete nikoho rušiť. Preto je väčšina digitálnych pián vybavená slúchadlovým výstupom na 6.3 stereo jack a veľmi často aj stereo RCA/Cinch (na pripojenie ďalších prístrojov) alebo 2 mono 6.3jackovými výstupmi.

Na profesionálnych digitálnych pianách nájdete aj dvojicu XLR výstupov pre priame pripojenie nástroja do mixážneho pultu či ozvučovacej sústavy.

Digitálne pianá môžu obsahovať aj slot na pamäťovú kartu a rozhranie MIDI alebo USB, cez ktoré piano prepojíte s počítačom alebo iným inteligentným zariadením. Vďaka tomu nástroj ľahko spojíte s vašim hudobným softvérom. Rovnako jednoducho si budete môcť zálohovať vaše skladby alebo naopak rozšíriť pamäť piana o nové zvuky, pokiaľ to výrobca umožňuje.

Obľúbené funkcie

Ďalšou z neodmysliteľných vlastností digitálneho piana je možnosť plne regulovať hlasitosť zabudovaných reproduktorov alebo počúvať zvuk v slúchadlách. Okrem toho býva tiež vybavený funkciou metronómu udávajúci rytmus. Podľa vašich požiadaviek (ak sa chystáte hrať na zábavách, skladať vlastnú hudbu) sa zamerajte na ponuku prídavných funkcií.

  • Key off – simuluje efekt dozvuku, kedy klávesy (podobne ako u klasického piana) neprestanú hrať hneď po pustení klávesov, ale kvôli dusítkam, ktoré dosadnú na struny, vydajú charakteristický utlmený tón.

  • Escapement – napodobňuje situáciu klavíra, keď pokiaľ nie je klávesa stlačená dostatočne, nerozoznie sa struna a žiadny tón sa teda neozve.

  • Dynamika úderu – reaguje na rôzne silné stlačenie klávesy, teda hlasitosť a priebeh tónu. Čím viac stupňov dynamiky úderu digitálne piana ponúkajú, tým viac sa zvukom podobajú skutočnému klavíru.

  • Damper Resonance – napodobňuje zošliapnutie pravého pedálu, kedy struny nie sú tlmené dusítkom a tóny znejú oveľa dlhšie.

  • Stereophonic Optimizer – upraví zvuk po pripojení slúchadiel tak, aby znel stále priestorovo a pocitovo vychádzal priamo z tela nástroja.

  • IAC (Intelligent Acoustic Control) – automaticky prispôsobí zvuk nastavenej hlasitosti tak, že ani v nízkej hlasitosti nezaniknú basy alebo vysoké tóny.

  • Sprievodné zvuky a efekty – ponúkajú repertoár zvukov organov, sláčikov, žesťov a ďalších, s ktorými môžete zahrať akýkoľvek štýl hudby.

Otázky a odpovede

Základom každého digitálneho piana je mechanika, ktorá simuluje pocit úderných kladiviek na skutočnom piane. Mechanika sa pripravuje v tzv. lineárnom variante, kedy sú všetky kladivka rovnako ťažké, alebo v odstupňovanom variante, kedy majú hlboké tóny ťažšie kladivka ako tóny vysoké, ako je to u skutočného akustického piana. Ak disponuje digitálne piano tzv. kladivkovou mechanikou, znamená to, že sú klávesy uspôsobené tak, aby sa pri hraní správali mechanicky rovnako, ako klávesy na akustickom piane. Využijete ju hlavne v situáciách, kedy často striedate akustické a digitálne piano a rozdiely v správaní klávesov by mohli mať negatívny vplyv na zdokonaľovanie vašej techniky.

O tom, že začiatočníkovi stačí menej kvalitné digitálne piano sa dá polemizovať. Pokiaľ ste začiatočník, ale plánujete sa dlhodobo zdokonaľovať, nebojte sa zainvestovať. Vaše zlepšenie na seba nemusí dlho čakať a vy by ste skôr, než sa očakávalo, mohli potrebovať väčší rozsah klávesov. Hľadáte náhradu za akustické piano, pretože sa chystáte hrať v kapele alebo nahrávať vlastné piesne? Pokiaľ je pre vás najdôležitejší práve zvuk, nepotrebujete prídavné funkcie navyše - zamerajte sa predovšetkým na polyfóniu a klaviatúru. Aj v prípade, že vaše dieťa dochádza na hodiny klavíra, skôr využijete čo najvernejšiu kópiu toho akustického, aby dieťa pri hraní doma nepociťovalo taký rozdiel. Oproti tomu členovia kapiel skôr využijú množstvo praktických funkcií, zvukové efekty, nahrávanie atď.

Pri hraní na piano často zabúdame na čas a vôbec si neuvedomíme, že sme v jednej polohe strávili niekoľko hodín. Aby po čase nezačalo telo protestovať, treba dbať na pár základných rád, vďaka ktorým bude aj hra samotná oveľa plynulejšia.

  • Majte nohy prirodzene opreté pred telom v pravom uhle.

  • Nehrbte sa, naopak pri hraní spevnite panvu tak, že jemne zatlačíte chodidlami do zeme.

  • Na stoličke alebo v kresle sedíme tak akurát na kraji, teda nie na celej ploche.

  • Spustite ramená voľne od uší. Pri hraní bývajú často zovreté, čo zapríčiňuje bolesti šije.

  • Lakte nechajte voľne klesnúť tak, aby bola celá paža uvoľnená a umožňovala ľahkú hru.

  • Pokiaľ po nejakej dobe pociťujete v akomkoľvek mieste napätie, dajte si od hrania pauzu, do ktorej zakomponujte niektoré z uvoľňujúcich cvikov na danú partiu.